Pogoda

Pogoda

with Brak komentarzy

Wiedza na temat pogody pozwala odpowiednio dostosować Twój ekwipunek. Ale czy tylko? Tak naprawdę pogodzie podporządkowana jest każda rzecz i czynność jaka znajdzie się w Twoim planie. I w Twoim życiu, bo to pogoda je determinuje. Wszystko co robimy w dużej mierze jest uzależnione od pogody. Nawet nasz humor i to, czy chce nam się rano wstać z łóżka.

Nasze podejście do pogody jest zależne od jej stałości lub zmienności. Żyjąc w Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do pór roku i mniej więcej wiemy jakiej pogody o jakiej porze możemy się spodziewać. Są jednak miejsca na świecie, gdzie nigdy nie pada deszcz, a wahania temperatur w skali roku mają niewielką amplitudę. Są też takie, gdzie swoje stałe okresy mają monsuny i susze. Ale nawet w miejscach o stałym klimacie zdarzają się anomalie.

Śledząc historię pogody można dowiedzieć się, jakiej pogody w danym miejscu o danej porze roku możemy się spodziewać. Z pomocą przychodzą różne serwisy internetowe z zakresu synoptyki. Znajdziemy tam też mniej lub bardziej wiarygodne prognozy.

Są natomiast miejsca na ziemi, gdzie jedna doba potrafi zmieścić w sobie wszystkie pory roku. Tak też zdarza się w górach, także tych polskich. Wybierając się w maju na wycieczkę za miasto ryzykujesz, że zmokniesz.

Wychodząc w góry, ryzykujesz życie.

Zostaw Komentarz