PRZEWIDYWANIE POGODY

PRZEWIDYWANIE POGODY

with Brak komentarzy

Różne serwisy internetowe prześcigają się w długości prezentowanych prognoz. Publikują prognozy na 8, 16 czy nawet 32 dni. Czy jest możliwe przewidzieć pogodę tak daleko do przodu? Jeśli tak, to jak bardzo jest ona wiarygodna?

Opinia.

Usłyszałem kiedyś od pracownika IMIGW, że na naszej szerokości geograficznej można przewidywać pogodę maksymalnie do 72 godzin. Dalej to już jest tylko wróżenie z fusów. Ja tej wersji się trzymam. Zresztą nie tylko ja. To stwierdzenie ma swoje odzwierciedlenie np. na stronie METEO ICM, dostarczającej bardzo wiarygodnych prognoz dla Polski.

Dlatego, zamiast posiłkować się serwisami z pierwszych stron wyszukiwarki lub “dziennikiem wieczornym”, polecam poszukać stron internetowych prezentujących wiarygodne prognozy dla określonych miejsc. Takie serwisy są bardziej dokładne, ponieważ prezentują obliczenia, opierając się na danych pobieranych bezpośrednio z lokalnych stacji meteo. Przez co też mają swoje ograniczone zasięgi. Dokładność zależna jest również od gęstości siatki i modelu w jakim sporządza się prognozę. Ale to już inna bajka.

W praktyce.

Poniżej znajdziesz kilka polecanych i sprawdzonych serwisów pogodowych dla poszczególnych regionów świata:

Świat, Europa, WIelka Brytania, Półwysep Iberyjski, Skandynawia, Niemcy, Polska, USA, Indonezja, Australia, Afryka Południowa.

Nie zapominaj o tym, że udając się w określone miejsce, warto zapoznać się z historią pogody wybranego regionu. W tym zakresie z pomocą także przychodzi Internet: wunderground, worldreviewer.

Istnieją serwisy, które są niezbędnikiem np. dla żeglarzy lub narciarzy. Prezentują szczegółowe informacje dotyczące lokalnych wiatrów, poziomu i temperatury wody oraz wiele innych informacji, np. grubości pokrywy śnieżnej i rodzaju śniegu (windy, windguru).

Osobiście gdy tylko mam okazję, uciekam od cywilizacji. Ciekawym serwisem jest mapa zanieczyszczenia świetlnego. Dzięki niej możesz dowiedzieć się np. gdzie najlepiej oglądać gwiazdy.

Sprytnym narzędziem dla fotografów jest kalkulator słoneczny. Pozwala dokładnie wyliczyć kąt padania promieni słonecznych w określonym miejscu i czasie.

Te serwisy, mimo że czasem dedykowane są dla określonych profesji, stanowią doskonałe narzędzie w procesie planowania aktywności w terenie. Ale uwaga! Przeglądanie tych treści naprawdę wciąga!

Dobrym nawykiem jest również odwiedzanie stron administrowanych przez służby ratownicze i im podobne, takie jak GOPR, TOPR, RCB lub ich odpowiedniki. Zazwyczaj znajdziesz tam aktualne raporty pogodowe, prognozy oraz ostrzeżenia.

Dla osób, które są narażone na nieobliczalność pogody, np. w górach, dobrym rozwiązaniem są osobiste stacje pogodowe, które mogą być bardziej wiarygodne niż Twoja umiejętność czytania pogody. Mając takie urządzenie przy sobie, w porę dowiesz się np. o nadciągającej burzy.

Jeśli nie zamierzasz zdobywać K-2, ten krótki przewodnik z zakresu pogody w zupełności powinien Ci wystarczyć. Po więcej odsyłam Cię do specjalistycznych serwisów, a jest ich sporo.

Pamiętaj!

Omijaj pośredników. Lokalni dostawcy (informacji) są zawsze bardziej wiarygodni.

Zostaw Komentarz